Category Archives: Receta

Mësone Historinë e mjekësisë Islame

Mësone Historinë e mjekësisë Islame

Dituria për mjekësinë u përhap nëpër Kalifatin Islam në kohën në mes të rënies së Perandorisë Romake në shek. V dhe renesansës evropiane në shek. XV. Megjithatë, lulëzimi i institutcioneve mjekësore islame ka filluar gjatë shek. IX dhe përputhet me kohën e artë të Kalifatit Abbasit në Lindje (749-1258) Ky det i diturisë, i cili rrodhi gati katërqind vjet, më ...

Read More »

Humbeni 4kg peshë në muaj me Hurma pa vështërsi…

Humbeni 4kg peshë në muaj me Hurma pa vështërsi…

Dieta me hurma arabe është një nga dietat që realizon rënien rreth 4 kg në peshë në muaj pa vështirësi duke respektuar dhe ruajtur zakonet tuaja të të ushqyerit. Ajo “respekton” dobësinë e njerëzve të cilët hasin vështirësi për mbajtjen e dietave, duke mos kërkuar asnjë lloj sakrifice dhe vetëdisipline për të ndjekur këtë dietë. Arsyeja? Hurmat arabe kanë veti ...

Read More »

Çfarë duhet të dini për tështimën

Çfarë duhet të dini për tështimën

1-Kur të tështijë të mbulojë hundën me duart e tij në mënyrë që lënda që del të mos spërkasë ushqimin apo të tjerët përballë tij, në bazë të hadithit: “Kur të tështijë dikush prej jush, ta mbulojë fytyrën me duart e tij dhe të përpiqet ta ulë zërin.” (Hakimi ) 2 – Ta ulë zërin sa të ketë mundësi, për ...

Read More »

Dieta e re me mjaltë do t’ju dobësojë definitivisht

Dieta e re me mjaltë do t’ju dobësojë definitivisht

Nutricionisti i njohur Mike McInnes beson se çelësi për kthimin e linjës së dobët fshihet në mjaltë! “Madje edhe ushqimi i cili është i përpunuar në atë mënyrë që të ketë një sasi të vogël të yndyrës, është plot me sheqer të fshehur dhe miell të bardhë, të cilin trupi e shndërron shpejt në sheqer. Kjo do të thotë se ...

Read More »

Xhenxhefili parandalon sëmundjet e zemrës

Xhenxhefili parandalon sëmundjet e zemrës

Në studimet dhe praktikat e shumta është vërtetuar se xhenxhefili është shumë efektiv në parandalimin dhe kurimin e sëmundjeve të zemrës. Ai është një parandalues i mpiksjes së gjakut më i fuqishëm se hudhra dhe përveç kësaj, forcon zemrën dhe rrit qarkullimin e gjakut. Në këtë mënyrë, xhenxhefili është një parandalues aktiv i infarktit të miokardit. Shkencëtarët e quajnë xhenxhefili “agjent kardio-tonik”, ...

Read More »

Vaji Argani kundër Striave pas shtatzanisë

Vaji Argani kundër Striave pas shtatzanisë

Vaji i arganit, i quajtur ndryshe edhe ari i shkretëtirës, është një vaj natyror i ekstraktuar nga fryti i pemës së arganit. Mbledhja e lëndës së parë bëhet në zonën jugperëndimore të Marokut. Siç kanë treguar shumë herë edhe studimet shkencore, vaji i arganit ndihmon në kurimin e lëkurës, duke i rikthyer asaj hidratimin, ushqyerjen, mbrojtjen, rigjenerimin, elasticitetin, si dhe ...

Read More »

 Vajrat esenciale janë të mbushura plot me ushqyes dhe proteina, të cilat ruajnë kolagjenin, stimulojne qarkullimin e gjakut, i cili inkurajon rigjenerimin e qelizave të reja të lëkurës. Më poshtë është nje perzierje anti-rrudhë, e cila duket se ka bëre mrekulli për cilindo që e ka provuar atë. Vaj Aloe vera – 10 pika Vaj Livando – 10 pika Vaj ...

Read More »

Pasha fikun dhe ullirin! (Kuran 95:1)

Pasha fikun dhe ullirin! (Kuran 95:1)

– Prof.dr.Taha Ibrahim, profesor i biologjisë në Universitetin e El – Azhar, zbuloi si një shkencëtar japonez nga lëmi i bujqësisë pranoi islamin pasi zbuloi një mrekulli nga Kur’ani. Hulumtuesi i tij shkencor trajtoi efektet shëruese të fikut dhe ullirit. Dr. Taha Ibrahim thotë: “Një substancë e quajtur methaleutanids sekreton truri i njeriut dhe kafshëve në sasi të vogla. Përbëhet ...

Read More »

Recetë egjiptiane për shërim të hemorroideve

Recetë me përbërës natyralë për shërimin  e hemorroideve. Përbërësit: 1 lugë gjelle mjaltë 10 gr propolis 50 ml vaj luledielli 50 gr dyllë blete Përgatitja: 1.Përzieni mjaltin me propolisin fort derisa të krijohet një masë homogjene. Vendoseni në një kavanoz qelqi dhe mbajeni në frigorifer derisa të bëhet e fortë. 2.Merrni një enë tjetër dhe në të hidhni vajin e ...

Read More »
Shperndaje
Shperndaje