Category Archives: Konvertime

Rrëfimi i një skocezi: si u konvertova në Islam pa takuar kurrë një musliman

Rrëfimi i një skocezi: si u konvertova në Islam pa takuar kurrë një musliman

Si mundet që një burrë në moshën e mesme, i bardhë, skocez që jeton në bjeshkët skoceze të bëhet musliman- sidomos kur ai nuk ka takuar tamam asnjë musliman në jetën e tij? Historinë e vërtetë të jetës së tij e tregon për gazetën “The Indipendent” Alan Ronney, i cili rrëfen se gjithçka nisi kur kishte dëgjuar thirrjen për falje ...

Read More »

Dyfishohet numri i anglezëve që pranojnë Islamin

Dyfishohet numri i anglezëve që pranojnë Islamin

Numri i anglezëve që po bëhen muslimanë gati është dyfishuar në dekadën e kaluar, sipas gazetës The Independent. Ndërsa vlerësimet e mëhershme e vendosin numrin e të konvertuarve muslimanë në mes 14.000 dhe 25.000, por shifrat reale vlerësojnë se numri mund të shkojë deri në 100.000, me gati 5.000 të konvertuar çdo vit në shkallë kombëtare. Një sondazh nga Çështjet ...

Read More »

Artistët që e lanë muzikën për fenë islame

Artistët që e lanë muzikën për fenë islame

Artistët që e lanë muzikën për fenë islame Përkushtimi ndaj fesë islame dhe rregullave që ajo përcakton kanë qenë arsye që disa artistë kosovarë braktisën profesionet e tyre. Ferki Shala Para disa viteve, vokalisti i grupit “TNT”, Ferki Shala u largua nga muzika duke iu përkushtuar fesë. Ani pse ka qenë i njohur për konsumimin e tepërt të alkoolit, ish ...

Read More »

E thonë vetë zyrtarët e BE-së: Evropa do të ketë më shumë myslimanë se të krishterë!

E thonë vetë zyrtarët e BE-së: Evropa do të ketë më shumë myslimanë se të krishterë!

Myslimanët do të jenë “shumë shpejt”, në numër më të madh se të krishterët në Evropë, ka thënë një ministër belg. Koen Geens, ministri i Drejtësisë, i tha Parlamentit Evropian se kontinenti “nuk po e kuptojnë këtë, por ky është realiteti”, përcjellin mediat e huaja, transmeton Telegrafi. Ndërkaq në një seancë me eurodeputetë për sulmet në Bruksel, zëvendëskryeministri belg, Jan ...

Read More »

Prifti zgjohet nga koma, pranon Islamin fen e vërtet

Prifti zgjohet nga koma, pranon Islamin fen e vërtet

Një prift 87 vjeçar nga Spanja jeton dhe predikon në ishullin Java më shumë se 43 vite. Flet rrjedhshëm në gjuhën Javanese dhe dialekte të grupeve të ndryshme etnike të ishullit. Po ashtu është figurë mjaft e njohur në mesin e grupeve religjioze në atë zonë. Ai kishte përjetuar atak në zemër dhe më shumë rrinte në shtëpi, por kjo ...

Read More »

Ish-mësuese në Kishën katolike: Jam krenare që jam muslimane

Ish-mësuese në Kishën katolike: Jam krenare që jam muslimane

“Jam krenare që jam muslimane”, thotë Lorna, ish-mësuese në Kishën katolike, në një takimin në Riad, ku janë mbledhur të konvertuarat në Islam. Historia e Lorna-s rreth konvertimit të saj është shumë interesante. “Para konvertimit tim në Islamit unë punoja si mësuese në një kishë katolike. Në kërkim të një jete më të mirë, vendosa të shpërngulem në Arabinë Saudite”, ...

Read More »

Teshtitja që e ktheu profesorin në mysliman!

Teshtitja që e ktheu profesorin në mysliman!

Në një universitet të Amerikës, në një sallë ku kishte shumë studentë e në mesin e tyre edhe një mysliman, ishte duke ligjëruar një prof. doktor me prejardhje amerikane (jomusliman). Gjatë ligjëratës së tij, profesori ligjëron temën përkatëse, por papritur një studenti i vie të teshtijë dhe pas teshtitjes pëshpërit diçka. Profesori e vëren. Profesori vazhdon të ligjërojë por ai ...

Read More »

Prej kishës në xhami dhe prej xhamisë në varr!

Prej kishës në xhami dhe prej xhamisë në varr!

Paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi ju! U takuam me shejhun në një hotel të Mekës së nderuar. Patëm shkuar ta bënim Umren. Filluam të bisedonim për shumë të krishterë që kohëve të fundit janë duke e pranuar Islamin. Çdo njeri prej nesh fliste atë që e dinte apo kishte lexuar prej ngjarjeve të tilla. Ajo qe vlen për ...

Read More »
Shperndaje
Shperndaje